Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wolno zaskarżyć niekorzystne rozstrzygnięcia fiskusa

23 marca 2010 | Gazeta prawa i podatków | Łukasz Sitek

Podatnik ma prawo odwołać się od decyzji, w której urzędnicy określili zbyt wysokie zobowiązanie podatkowe, albo złożyć zażalenie na krzywdzące go postanowienie organu. Powinien jednak pamiętać o wniesieniu pism w odpowiednich terminach

Odwołanie należy wnieść w ciągu 14 dni od otrzymania niekorzystnej decyzji. Na przygotowanie zażalenia czasu jest mniej. Podatnik musi zrobić to w ciągu siedmiu dni od jego otrzymania. Odwołania wnoszone są od decyzji, zażalenia zaś od postanowień.

Pismo pisze strona

Ordynacja podatkowa mówi, że stroną w postępowaniu podatkowym jest podatnik (przedsiębiorca), płatnik, inkasent lub ich następca prawny, a także osoby trzecie, o których mowa w art. 110 – 117a (m.in. członek rodziny podatnika, wspólnik spółki cywilnej), które z uwagi na swój interes prawny żądają czynności organu podatkowego, do której czynność organu podatkowego się odnosi lub której interesu prawnego działanie organu podatkowego dotyczy.

Stroną w postępowaniu podatkowym może być również osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej – jeśli zgodnie z przepisami prawa podatkowego przed powstaniem obowiązku podatkowego ciążą na niej szczególne obowiązki lub zamierza skorzystać z uprawnień wynikających z tego prawa.

Ale uwaga! Nie każdy może wnieść skutecznie środek zaskarżenia. NSA w wyroku z 2 marca 2000 r. (I SA/Gd 9/99) orzekł, że wspólnik spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (podatnika) nie ma legitymacji do wniesienia odwołania od decyzji, której adresatem jest ta osoba prawna....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8580

Spis treści
Zamów abonament