Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wolno zaskarżyć niekorzystne rozstrzygnięcia fiskusa

23 marca 2010 | Gazeta prawa i podatków | Łukasz Sitek

Podatnik ma prawo odwołać się od decyzji, w której urzędnicy określili zbyt wysokie zobowiązanie podatkowe, albo złożyć zażalenie na krzywdzące go postanowienie organu. Powinien jednak pamiętać o wniesieniu pism w odpowiednich terminach

Odwołanie należy wnieść w ciągu 14 dni od otrzymania niekorzystnej decyzji. Na przygotowanie zażalenia czasu jest mniej. Podatnik musi zrobić to w ciągu siedmiu dni od jego otrzymania. Odwołania wnoszone są od decyzji, zażalenia zaś od postanowień.

Pismo pisze strona

Ordynacja podatkowa mówi, że stroną w postępowaniu podatkowym jest podatnik (przedsiębiorca), płatnik, inkasent lub ich następca prawny, a także osoby trzecie, o których mowa w art. 110 – 117a (m.in. członek rodziny podatnika, wspólnik spółki cywilnej), które z uwagi na swój interes prawny żądają czynności organu podatkowego, do której czynność organu podatkowego się odnosi lub której interesu prawnego działanie organu podatkowego dotyczy.

Stroną w postępowaniu podatkowym może być również osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej – jeśli zgodnie z przepisami prawa podatkowego przed powstaniem obowiązku podatkowego ciążą na niej szczególne obowiązki lub zamierza skorzystać z uprawnień wynikających z tego prawa.

Ale uwaga! Nie każdy może wnieść skutecznie środek zaskarżenia. NSA w wyroku z 2 marca 2000 r. (I SA/Gd 9/99) orzekł, że wspólnik spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (podatnika) nie ma legitymacji do wniesienia odwołania od decyzji, której adresatem jest ta osoba prawna....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8580

Spis treści
Zamów abonament