Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy Ukraina odda system gazociągów Gazpromowi?

23 marca 2010 | Ekonomia | Iwona Trusewicz Tatiana Serwetnyk
Po wybudowaniu przez Gazprom gazociągów Northstream i Southstream rola Ukrainy jako gazowego kraju tranzytowego spadnie.
źródło: Rzeczpospolita
Po wybudowaniu przez Gazprom gazociągów Northstream i Southstream rola Ukrainy jako gazowego kraju tranzytowego spadnie.

Ukraina liczy na tańszy gaz z Rosji. W zamian obiecuje utworzenie konsorcjum zarządzające przesyłem

Dziś ukraiński minister energetyki Jurij Bojko ma rozmawiać w Moskwie o zmianie gazowego kontraktu podpisanego za rządu byłej premier Julii Tymoszenko i dostawach tego surowca. W piątek rząd Mykoły Azarowa zapowiedział, że będzie zabiegał o to, by Ukraina płaciła za gaz nie tak jak teraz 305 dol./1000 m3, ale tyle, ile Białoruś (168 dol./1000 m3 w I kw). W zamian oferuje Rosjanom dostęp do swojego systemu gazociągów. Jednak w odróżnieniu od Mińska, który sprzedał Gazpromowi połowę swojej firmy transportowej Biełtransgaz, umożliwiając kontrolę nad tranzytem; Kijów chce powołania konsorcjum zarządzającego przesyłem z udziałem Rosji i Unii Europejskiej.

Nowy szef Naftohazu Jewgienij Bakulin jest zwolennikiem konsorcjum, bo uważa, że za dziesięć lat, gdy gotowe będą gazociągi omijające Ukrainę (północny i południowy), ta straci na znaczeniu jako największy kraj...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8580

Spis treści
Zamów abonament