Trzy czwarte odsetek z państwowej kasy
Firmy działające w sektorze rolnym mogą się ubiegać w bankach o preferencyjne kredyty z dopłatami do oprocentowania
Pomoc finansowa Agencji Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) ma formę dopłat do oprocentowania kredytów inwestycyjnych udzielanych ze środków własnych banków, z którymi agencja zawarła umowy. Dopłata taka jest gwarantowana przez cały okres kredytowania.
Oprocentowanie nie może być wyższe niż 1,5 stopy redyskontowej weksli. Firma płaci jedną czwartą odsetek (nie mniej niż 2 proc.). Wyjątkiem jest linia nIP, gdzie stawka dla przedsiębiorcy wynosi 0,5 oprocentowania kredytu (nie mniej niż 2 proc.). Pozostałą część dopłaca ARiMR.
Agencja przekazuje dopłaty bezpośrednio bankowi. Warunkiem jest terminowe regulowanie zobowiązań przez kredytobiorcę oraz realizowanie inwestycji zgodnie z planem.
Prowizja za udzielenie kredytu nie może przekroczyć 2 proc. pożyczanej sumy. Kredyty udzielane są tylko w złotych.
Maksymalny okres spłaty, w zależności od linii kredytowej, wynosi od czterech do 20 lat. Można się ubiegać o karencję w spłacie kapitału; jest ona udzielana na okres od roku do trzech lat.
Kwota kredytu nie może przekroczyć 70 – 95 proc. wartości realizowanego przedsięwzięcia; wskaźnik ten zależy od rodzaju linii kredytowej. Jest też ograniczenie kwotowe – banki pożyczają od 4 do 16 mln zł.
Jeśli inwestujemy w gospodarstwo rolne, możemy liczyć na sfinansowanie maksymalnie 80 proc. wartości nakładów. W przypadku osadnictwa rolniczego wielkość ta wynosi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta