Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bank nie wypyta o dane pracowników

23 marca 2010 | Gazeta prawa i podatków | Barbara Jóźwik

Coraz częstsze są telefony do działów kadr firm z prośbą o podanie kontaktu do zatrudnionych zalegających ze spłatami kredytów. Pracodawca nie może jednak udzielić takich informacji, bo są to prywatne sprawy zatrudnionych u niego osób

Informacje w zakresie numeru telefonu, miejsca pracy, zajmowanego stanowiska czy wynagrodzenia pracownika należą do jego danych osobowych. Pracodawca jest administratorem danych osobowych pracownika i na nim ciąży obowiązek zgodnego z prawem przetwarzania tych danych.

Ustawa z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (DzU z 2002 r. nr 101, poz. 926 ze zm.) w art. 36 ust. 1 wskazuje, że jednym z podstawowych obowiązków administratora danych osobowych jest zabezpieczenie tych danych przed udostępnieniem osobom nieupoważnionym.

Firma nie ma więc prawa przekazywać jakichkolwiek danych osobowych zatrudnionego pracownikowi banku, który telefonuje do działu kadr w celu pozyskania informacji.

Pracodawca nie ma możliwości ustalenia tożsamości osoby, która zwraca się telefonicznie o udzielenie informacji w zakresie miejsca zatrudnienia albo numeru telefonu pracownika. Nie jest więc w stanie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8580

Spis treści
Zamów abonament