Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Horyzonty 2010

23 marca 2010 | First Class
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Bieżący rok z pewnością nie będzie nudny. Ani w Polsce, ani na świecie, ani nawet w przestrzeni kosmicznej nie zabraknie wydarzeń wartych odnotowania nie tylko w naszych osobistych kalendarzach, ale też na kartach historii. Polaków czekają choćby wybory prezydenckie, Rok Chopinowski, występy gigantów muzyki metalowej – m.in. zespołów Metallica czy AC/DC.

16 czerwca 2010 r. - Sonisphere

Warszawskie lotnisko Bemowo w połowie czerwca przeżyje oblężenie. Bo o koncercie wielkiej trash metalowej czwórki – grup Metallica, Slayer, Megadeth i Anthrax, które po raz pierwszy w historii wystąpią na jednej scenie – jest głośno już od końca 2009 r. Gitarzysta Anthrax – Scott Ian – tak oto skomentował to wielkie wydarzenie: „Ludzie oczekiwali wspólnego koncertu tych czterech zespołów od 1984 r. To przecież 26 lat oczekiwania! Wierzę, że nie tylko sprostamy tym oczekiwaniom, ale przewyższymy je! Żadne cztery tak wpływowe zespoły jak Wielka Czwórka nigdy nie podjęły się podobnego wyzwania. Wyobraźcie sobie, że The Beatles, Stones, The Who i Zeppelin zrobiliby coś takiego. Albo Sabbath, Priest, Maiden i Motorhead”. Nic dodać, nic ująć.

11 lipca 2010 r. - Całkowite zaćmienie Słońca

Najdłuższe w XXI wieku całkowite zaćmienie Słońca miało miejsce 22 lipca 2009 r. Trwało 6 minut i 39 sekund, a podziwiać je można było nad Oceanem Spokojnym oraz krajami Dalekiego Wschodu. W tym roku wszystkich fanów astronomii czeka jeszcze jedna gratka.

11 lipca będą mogli oglądać kolejne takie zjawisko – niestety, widoczne będzie tylko nad południowym Pacyfikiem i Chile. Trwać będzie nieco krócej od ubiegłorocznego, bo 5 minut i 20 sekund, ale następne (13 listopada 2012 r.) będzie jeszcze krótsze (4 minuty 2 sekundy)....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8580

Spis treści
Zamów abonament