Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Daleko od Davos

23 marca 2010 | First Class | Piotr Czarnowski
źródło: Fotorzepa

Tegoroczne Światowe Forum w Davos było trochę inne niż poprzednie. Z jednej strony dominowała tematyka społecznej odpowiedzialności wielkiego biznesu i polityki przed światem, z drugiej – większość uczestników stanowili właśnie ci, którzy na kryzysach i wstrząsach zawsze zarabiają najlepiej, czyli politycy, przedstawiciele instytucji finansowych i koncernów energetycznych.

Taki był też skład polskiej grupy w Davos. Było jeszcze kilku dziennikarzy, jednak zbyt zajętych poszukiwaniem bezpłatnych bankietów, żeby coś z sensem napisać. A szkoda, bo było w Davos z kim porozmawiać. Wielcy biznesu bywają tu bowiem bardziej otwarci niż w swoich kwaterach głównych. Jeszcze gdyby przy okazji dziennikarze choć trochę porozglądali się po Szwajcarii, to łatwo zauważyliby, że w przeciwieństwie do Polski – jednego z najbogatszych krajów – Szwajcaria jest bardzo biedna.

Mam w Genewie serdecznego przyjaciela, który całe życie podróżował po świecie, bywał także w Polsce i bardzo wiele rozumie. Kiedy więc pytam go, ile miesięcy trwa załatanie dziury w szwajcarskiej drodze, nie odpowiada mi pytaniem: „A co to jest dziura w drodze?”, ani nie stuka...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej" na miesiąc z rabatem 50%!

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8580

Spis treści
Zamów abonament