Zatrudnienie na wychowawczym zmienia sposób ubezpieczenia
Jak ustalić podstawę wymiaru składek i jakie raporty złożyć za pracownicę na takim urlopie, która poinformowała, że w trakcie miesiąca zatrudnieni się u innego pracodawcy?
W czasie urlopu wychowawczego pracownik może podjąć pracę zarobkową u swojego dotychczasowego albo innego pracodawcy. Ma również prawo np. rozpocząć działalność na własny rachunek, pobierać naukę lub wybrać się na szkolenie.
Te dodatkowe zajęcia nie mogą jednak odbywać się kosztem sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Tak wynika z art. 1862 § 1 kodeksu pracy. Wpłyną natomiast na sposób ubezpieczenia.
Nowy tytuł
Osoby przebywające na urlopach wychowawczych podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym (chorobowemu i wypadkowemu – nie), ale tylko wówczas, gdy nie mają ustalonego prawa do emerytury lub renty i nie posiadają innych tytułów wywołujących obowiązek ubezpieczeń społecznych.
Tak wynika z art. 9 ust. 6 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.). Inny tytuł to oczywiście nie ten, z którego pracownik nabył prawo do urlopu wychowawczego.
Jeżeli więc w okresie przebywania na urlopie wychowawczym pracownik podjął dodatkowe zatrudnienie na podstawie umowy o pracę – obojętnie czy zawartej z własnym czy z obcym pracodawcą – wówczas od dnia nawiązania stosunku pracy do dnia jego ustania nie podlega ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym, lecz z racji objętego etatu.
Od czego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta