Podróż służbowa praktykanta bez diet i innych należności
W umowie z absolwentem wolno określić miejsce realizacji zadań. Ale nawet takie wskazanie nie oznacza, że przyjmujący musi pokrywać koszty związane z jego delegacją. Tak uważa Główny Inspektorat Pracy
Jego stanowisko to odpowiedź na wątpliwości w sprawie zlecenia praktykantowi podróży służbowej i wypłacenia za to należności.
Co w kontrakcie
Ustawa z 17 lipca 2009 r. o praktykach absolwenckich (DzU nr 127, poz. 1052, dalej ustawa) reguluje warunki przyjęcia praktykantów w sposób niezupełny. Jest to forma inicjacji kariery zawodowej, ale nie jest zatrudnieniem w stosunku pracy.
Osobom, które zaliczyły co najmniej gimnazjum i nie ukończyły 30 roku życia, praktyka (nawet odbywana odpłatnie, ale miesięcznie nie za więcej niż dwukrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli w tym roku 2634 zł) ma ułatwić uzyskanie doświadczenia i nabycie umiejętności praktycznych niezbędnych do wykonywania pracy.
GIP wskazuje na to, co powinna określać umowa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta