Polskie nazwiska tylko po litewsku
Po antypolskiej kampanii w mediach Sejm uznał, że polska pisownia nazwisk naruszałaby konstytucję
Parlament przyjął projekt ustawy wykluczający polską pisownię. Mickiewicz będzie na Litwie nadal pisany Mickevič, a Sienkiewicz – Senkevič. Rząd Andriusa Kubiliusa proponował wariant pozwalający na pisanie nazwisk po polsku, a także w innych językach opartych na alfabecie łacińskim. Za projektem rządowym opowiedziało się jednak tylko 30 posłów ze 104 obecnych na sali, 38 było przeciw, a 32 wstrzymało się od głosu.
Alternatywny projekt został przygotowany przez posłów Gintarasa Songailę i Rytisa Kupčinskasa należących – tak jak premier – do konserwatywnej partii Związek Ojczyzny – Litewscy Chrześcijańscy Demokraci. Dopuszcza on wprawdzie w litewskich paszportach pisownię nazwisk mniejszości narodowych w ich języku ojczystym, lecz tylko w postaci odpłatnego wpisu nieoficjalnego, niemającego żadnej mocy prawnej. Za tym projektem głosowało 75...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta