Setki milionów za lasy przejęte przez państwo
Byli właściciele gruntów leśnych żądają rekompensat. Sąd rozstrzygnie, kto rozpatrzy wnioski o ich wypłatę. Chodzi o półtora miliona hektarów
Ustawa z 2001 r., która zagwarantowała, że strategiczne zasoby naturalne pozostaną własnością państwa, może się stać podstawą prawną do milionowych rekompensat za upaństwowione lasy.
Wkrótce Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygnie, kto ma rozpatrzyć wnioski o ich wypłatę. Na wokandę NSA wchodzi pierwsza z kilkunastu skarg kasacyjnych ministra Skarbu Państwa od wyroków Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który uchylił postanowienia MSP o zwrocie wniosków o wypłatę rekompensat za lasy przejęte przez państwo.
Pusta obietnica
Sprawa jest poważna, ponieważ z 8,92 mln ha lasów państwowych w całej Polsce 1,5 mln ha to dawne lasy prywatne, a łączna kwota rekompensat może być bardzo wysoka. Trzeba się też liczyć z procesami przed trybunałami...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta