Delegacja możliwa tylko za zgodą matki
Ochrona zatrudnienia osoby będącej na urlopie wychowawczym ustaje z chwilą jego zakończenia. Jednak pracodawca nadal jest związany ograniczeniami, uniemożliwiającymi m.in. swobodne delegowanie jej poza stałe miejsce pracy
Zakres ochrony pracowników korzystających z urlopu wychowawczego określają obecnie przepisy kodeksu pracy, a w szczególności przepis art. 1861 § 1 k.p. Zgodnie z nim pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego do dnia zakończenia tego urlopu.
Rozwiązanie przez firmę umowy w tym czasie jest dopuszczalne tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, a także gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.
Nawet po fakcie
Po zakończeniu urlopu wychowawczego i powrocie pracownika do pracy, ustaje szczególna ochrona jego zatrudnienia. Jednakże i wtedy pracodawca musi pamiętać o pewnych ograniczeniach.
Jednym z nich jest przepis...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta