Z niektórymi korektami mogą być problemy
Zmiany obrotu in plus powinny być rozliczane w okresie, w którym powstała ich przyczyna. Niewykluczone jednak, że tak fiskus, jak i sąd uznają tę praktykę za nieprawidłową
W toku prowadzonej działalności gospodarczej występują sytuacje, kiedy przedsiębiorcy zobowiązani są skorygować wystawione wcześniej faktury.
Podatnik dokonujący korekty może mieć jednak problem z ustaleniem okresu, w którym korekta powinna być rozliczona. O ile w odniesieniu do korekt in minus ustawa o VAT zawiera dość szczegółowe regulacje (art. 29 ust. 4a, 4b i 4c), o tyle milczy ona w przypadku korekt zwiększających obrót.
Co na to fiskus...
Organy podatkowe w większości interpretacji stoją na stanowisku, że korekty zwiększające obrót należy rozliczać w okresie, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu wykonania danej usługi (tak np. Izba Skarbowa w Warszawie w piśmie z 26 stycznia 2009 r., IPPP1-443-2111/08-2/MP).
Nie ma przy tym znaczenia, z jakiego powodu dokonano korekty. W związku z tym korekty należałoby, co do zasady, rozliczać w okresie, w którym wystawiono fakturę pierwotną.
PrzykładWe wrześniu podatnik wystawił fakturę na 1000 zł za usługi transportowe. W grudniu podjął negocjacje z kontrahentem, na skutek których zwiększono cenę za już wykonane usługi do 1300 zł.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta