Świąteczne miesiące mogą skomplikować firmowe harmonogramy
W kwietniu z ich powodu przepracujemy 168 godzin. A w maju nie dość, że tylko 152, to jeszcze z dodatkowym prawem do wolnego za wypadające w sobotę Święto Pracy
Niektóre świąteczne miesiące komplikują harmonogramy czasu pracy. Początkujący pracodawcy pytają, jak policzyć robocze godziny oraz czy i kiedy oddać dzień wolny. Dla tych, którzy przygodę z czasem pracy dopiero zaczynają, tłumaczymy najważniejsze zasady związane z organizacją pracy w świątecznych okresach.
W kwietniu sprawa jest prosta, bo żadne ze świąt nie przypada w dniu wolnym z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. Jedyne, o czym należy pamiętać, to krótszy wymiar.
Matematyczne rachunki
Przypominam, że chodzi o godziny pracy, które zatrudniony powinien przepracować w danym okresie rozliczeniowym, np. w ciągu miesiąca, dwóch, trzech, a nawet 12, gdy firma zastosuje rozwiązania z pakietu antykryzysowego. W tym zakresie matematyczne rachunki reguluje art. 130 k.p. i wynika z niego, że każda kadrowa musi przebrnąć przez trzy etapy:
ETAP 1. SZACUJEMY NORMĘ
Mnożymy 40 godzin (norma średniotygodniowa) przez liczbę pełnych tygodni w okresie rozliczeniowym, a następnie do otrzymanej liczby dodajemy iloczyn ośmiu godzin (norma dobowa) przez liczbę dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku (tzw. dni wystające).
To na tym etapie trzeba pamiętać o prawidłowej definicji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta