Wójt zatrudnia kierowników i ustala ich płace
Szefów gminnych jednostek budżetowych i zakładów budżetowych zatrudnia i zwalnia wójt (burmistrz, prezydent miasta). On też określa ich maksymalne płace
Zasady zatrudniania oraz warunki pracy i płacy kierowników gminnych jednostek organizacyjnych, w szczególności zatrudnionych w utworzonych przez nią zakładach budżetowych i jednostkach budżetowych, określają przepisy ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (DzU nr 223, poz. 1458 ze zm.).
Jednocześnie art. 3 tej ustawy zawiera zastrzeżenie, że jej przepisów nie stosuje się do tych pracowników, których status prawny określają przepisy odrębne. Jako przykład takiej regulacji można podać chociażby przepisy ustawy z 7 września 1990 r. Karta nauczyciela (tekst jedn. DzU z 2004 r. nr 256, poz. 2527 ze zm.), która reguluje zasady zatrudniania oraz warunki pracy i płacy nauczycieli zatrudnionych w gminnych szkołach.
Nawiązanie i rozwiązanie umowy
Zatrudnianie i zwalnianie kierowników gminnych jednostek organizacyjnych jest zadaniem wójta (burmistrza, prezydenta miasta). Wynika to wprost z art. 30 ust. 2 pkt 5 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jedn. DzU z 2001 r. nr 142, poz. 1591 ze zm.). Z kolei jak wynika z treści art. 7 pkt 1 ustawy o
pracownikach samorządowych, czynności z zakresu prawa pracy wobec kierowników gminnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta