Polskie ślady na Marsie
W Centrum Badań Kosmicznych PAN rozpoczęto budowę urządzenia do pobierania gruntu z powierzchni ciała niebieskiego. Penetrator CHOMIK przeznaczony jest dla rosyjskiej misji Fobos – Grunt
Urządzenie będzie wykorzystane do pobrania próbek gruntu Fobosa, jednego z księżyców Marsa. Próbki mają być umieszczone w specjalnym pojemniku, w którym przybędą na Ziemię. Dzięki współpracy z Rosjanami polscy uczeni wejdą w skład zespołu, który będzie badał przywieziony z kosmosu grunt.
Sonda Fobos wystartuje w listopadzie przyszłego roku na pokładzie rakiety Zenit. Pół roku później wejdzie na orbitę Marsa. Lądowanie na Fobosie jest przewidziane na początek 2013 roku.
Po miesiącu w kierunku Ziemi wystartuje moduł powrotny z kapsułą zawierającą próbkę gruntu zamkniętą w wykonanym w Polsce pojemniku. Kapsuła wyląduje w Kazachstanie w połowie 2014 roku. Pojemnik – tuleja rozmiarami przypominająca połowę grubego długopisu, po odbyciu kwarantanny zostanie zwrócona do Centrum Badań Kosmicznych.
– Jeśli wszystko przebiegnie pomyślnie, będziemy w posiadaniu pierwszego przedmiotu, który wróci na Ziemię z księżyca innej planety – cieszy się dr inż. Karol Seweryn.