Pierwsze wakacje po miesiącu pracy
Tyle musi być na etacie osoba zaczynająca karierę zawodową, aby uzyskać prawo do cząstki wypoczynku. I tak będzie do końca roku kalendarzowego, w którym podpisała angaż
– Pracownik był zatrudniony od 4 maja 2009 r. do 31 maja 2010 r. na 1/2 etatu. Była to dla niego pierwsza praca w życiu. Obowiązki wykonywał cztery godziny dziennie od poniedziałku do piątku. Ile należało mu się urlopu wypoczynkowego za 2009 i 2010 r.? – pyta czytelnik .
W przedstawionej sytuacji istotne są dwa zagadnienia. Po pierwsze, urlop wypoczynkowy należny osobie, która zawarła pierwszą w życiu umowę o pracę. Po drugie, urlop niepełnoetatowca. Od ich rozstrzygnięcia zależy wymiar wakacji pracownika z pytania.
Dwie odmienne reguły
O pracowniku podejmującym pierwszy raz pracę mówimy wtedy, gdy zawiera on pierwszą w swoim życiu umowę o pracę. Taka osoba w roku kalendarzowym, w którym się zatrudniła, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy (art. 153 § 1 kodeksu pracy). Może przy tym skorzystać z urlopu już następnego dnia po dniu, w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta