Powinien się liczyć moment przekazania środków na fundusz
Podatnicy prowadzący zpchr nadal mają problemy z interpretacją ministerialną dotyczącą tego, czy mogą zaliczyć do kosztów wartość pochodzącą ze zwolnienia z podatku od nieruchomości, w momencie przekazania jej na rachunek ZFRON, nie zaś jej wydatkowania
Możliwość zaliczenia do kosztów podatkowych kwoty stanowiącej podatek od nieruchomości sprawiała problemy interpretacyjne od początku funkcjonowania ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej. Wielokrotnie powstawały wątpliwości co do momentu zakwalifikowania w kosztach podatku od nieruchomości przez podmiot mający status zakładu pracy chronionej (zpchr).
Minister zmienia zdanie
Od pięciu już lat można zaobserwować w doktrynie, w interpretacjach przepisów prawa podatkowego i w judykaturze odmienne stanowiska dotyczące kwestii, czy dla ujęcia w kosztach uzyskania przychodu prawidłowe jest naliczenie podatku od nieruchomości jako odpisu na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) i zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych (ZFRON) w proporcjach odpowiednio 10 i 90 proc.
Pojawiają się też poglądy, że jednak konieczne jest przekazanie środków pieniężnych na wyodrębniony rachunek ww. funduszy (np. w interpretacji Urzędu Skarbowego we Wrześni z 14 września 2005 r., ZD/415-13/05, czy w wyrokach NSA z 24 lutego 2009 r., II FSK 1652/07, i z 10 czerwca 2009 r., I FSK 281/08). Zbliżony z punktu widzenia okoliczności problem powstaje w związku z zasadnością zakwalifikowania do kosztów uzyskania przychodów zaliczek na podatek dochodowy przez zakłady pracy chronionej lub zakłady aktywności zawodowej.
Problemy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta