Do pracy latem przyjmij tymczasowo, terminowo albo na zlecenie
Kiedy tylko okresowo firma ma więcej zamówień, może się okazać , że nie wystarczy jej osób, które je wykonają. Nadgodziny też nie pomogą zawsze. Wtedy przyjmuje nowe osoby. Nie musi ich jednak zatrudniać na długo
W czasie wakacji miejscowości turystyczne nieraz stają przed problemem, kto pomoże w obsłudze klientów w barach, restauracjach, klubach, hotelach czy pensjonatach. Podobnie jest, gdy trzeba osób do zbierania warzyw czy owoców. Przedsiębiorcy szukający chętnych do pracy nie tylko muszą wybrać odpowiednią osobę, ale i formę jej zatrudnienia. Jak zwerbować do pracy kandydata, który ma zapewniony byt tylko przez dwa czy trzy miesiące?
Kontrakt cywilnoprawny...
Często wybór pada na umowę-zlecenie. Jeśli firma oferuje taki kontrakt, liczy się z tym, że przyjmowana osoba nie będzie jej pracownikiem. Co to oznacza? To, że pracownik przy wykonywaniu swoich obowiązków podlega przełożonemu. Przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się bowiem do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez szefa. Tak wynika z art. 22 § 1 k.p.
Przez umowę-zlecenie przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie. Mówi o tym art. 734 § 1 k.c. Przyjmujący zlecenie wykonuje je samodzielnie. Pomiędzy nim a zleceniodawcą nie ma stosunku podporządkowania. Ale nie daje to pełnej swobody w wykonywaniu przedmiotu umowy. Przyjmujący zlecenie jest bowiem zobowiązany do stosowania się do wskazanego przez dającego zlecenie sposobu jego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta