Przywileje płacowe pozostają
Zobowiązanie gmin do stosowania przepisów Karty nauczyciela w zakresie wynagradzania pracowników dydaktycznych zatrudnionych w publicznych placówkach oświatowych nie narusza konstytucji
Taki wyrok wydał Trybunał Konstytucyjny po rozpoznaniu 9 czerwca 2010 r. skargi gminy Stoszowice. Orzekł, że art. 1 pkt 1 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta nauczyciela w związku z art. 5 ust. 5 i art. 5a ust. 2 pkt 1 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty są zgodne z konstytucją.
Zgodnie z zaskarżonymi przez gminę Stoszowice przepisami zadania oświatowe gmin polegają na zapewnieniu w publicznych szkołach, przedszkolach i gimnazjach kształcenia, wychowania i opieki. Są to zadania własne tych jednostek samorządu terytorialnego o charakterze obligatoryjnym. Oznacza to, że gminy wykonują je samodzielnie, we własnym imieniu, na własną odpowiedzialność i z własnych środków.
Do zadań gmin należy także zatrudnianie i wynagradzanie nauczycieli pracujących w podległych tym jednostkom samorządowym szkołach, przedszkolach i innych publicznych placówkach oświatowych. Zasady zatrudniania i wynagradzania nauczycieli określa ustawa szczególna – Karta nauczyciela.
W skierowanym do Trybunału wniosku gmina Stoszowice podniosła, że zobowiązanie gmin do stosowania Karty w zakresie wynagradzania nauczycieli narusza zasadę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta