Polska fuzja banków ma sens
Miliardy złotych może zyskać PKO BP po połączeniu z BZ WBK – mówi szef Alior Banku
Rz: Doradzał pan w niejednej transakcji. Proszę sobie wyobrazić, że wrócił pan do tej roli. Komu poleciłby pan zakup akcji BZ WBK?
Wojciech Sobieraj: Instytucją, która powinna być najbardziej zainteresowana tą transakcją, jest ta, która będzie czerpała z niej największą korzyść ekonomiczną. W przypadku połączenia banków korzyści są po stronie przychodowej – razem zarobimy więcej – i/lub kosztowej. Inaczej będzie oceniał BZ WBK bank, którego nie ma w Polsce. Dzięki takiej transakcji zaoszczędzi czas, kupi jeden z najlepszych banków w Polsce, od razu zyska znaczny udział w rynku. Dlatego zakup BZ WBK doradzałbym instytucjom, które poważnie myślą o naszym rynku, a jeszcze ich u nas nie ma, oraz tym, którzy mają bank w Polsce, a poprzez połączenie z BZ WBK mogą zwiększyć przychody i zyskać na synergii kosztowej.
PKO BP uzyskałby efekt synergii kosztowej?
Znakomity. Po stronie kosztowej banki w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta