Historia Egiptu do poprawki
Czas, w którym żyli władcy starożytnego państwa, archeolodzy ustalili wspólnie z fizykami
Dokładne datowanie zabytków starożytnego Egiptu udało się dzięki badaniu ilości węgla radioaktywnego w szczątkach roślinnych. Ta metoda stosowana przez fizyków pozwoliła naukowcom stworzyć dokładną chronologię wydarzeń. Wiedzę o nich archeolodzy i historycy czerpali z zapisów sporządzanych najczęściej przy okazji pogrzebów władców.
Od XIX wieku naukowcy umieją odczytywać egipskie hieroglify. Teraz dostali najdokładniejsze narzędzie, o jakim dotychczas mogli tylko marzyć. Szczegóły na ten temat przynosi dzisiejsze wydanie magazynu „Science”.
Węgiel z kosza
– Pierwszy raz datowanie metodą radiowęglową stało się precyzyjne na tyle, aby uchwycić konkretne daty związane z historią Egiptu – powiedział Christopher Bronk Ramsey z Uniwersytetu w Oksfordzie i Cranfield w Anglii, główny autor opracowania w „Science”. Bronk Ramsey wraz z zespołem naukowców z Francji, Austrii i Izraela przeprowadził...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta