O krok przed podwyżką
Długie utrzymywanie stóp procentowych na najniższym w historii poziomie może się okazać niewystarczające z punktu widzenia celu polityki pieniężnej
Duża niepewność w odniesieniu do kształtowania się procesów inflacyjnych w średnim okresie powoduje, że utrzymywanie przez dłuższy czas stóp procentowych w Polsce na najniższym w historii poziomie może za kilka kwartałów okazać się niewystarczające z punktu widzenia realizacji celu polityki pieniężnej. Ewentualna, jednorazowa podwyżka stóp procentowych mogłaby wzmocnić wiarygodność Rady i jej determinację w realizacji średniookresowego celu inflacyjnego (2 proc. +/- 1 pkt proc.). Byłby to ruch zgodny z deklaracjami Rady o braniu pod uwagę procesów inflacyjnych, jakie będą miały miejsce w przeszłości, a nie jedynie czynników bieżących lub występujących w przeszłości.
Podstawowy dylemat, jaki stoi dzisiaj przed członkami Rady, sprowadza się do odpowiedzenia na pytanie, jak długo, bez konsekwencji dla podstawowego celu działalności NBP, można utrzymywać podstawowe stopy procentowe na bieżącym poziomie. Redukcja stóp procentowych do 3.5 proc. była głównie efektem reakcji na międzynarodowy kryzys finansowy.
Przyspieszenie aktywności gospodarczej w Polsce w ostatnich kwartałach oraz rewizje w górę prognoz dynamiki PKB na kolejne lata przez międzynarodowe instytucje wskazuje, że zagrożenie spowolnieniem gospodarczym nie stanowi podstawowego czynnika ryzyka dla bardziej restrykcyjnej polityki pieniężnej. Potwierdzają to zresztą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta