Jak księgujemy kredyty i pożyczki
Popularnym źródłem finansowania działalności są pieniądze udzielane przez różne instytucje finansowe. Forma i cel wsparcia mają istotny wpływ na sposób ujęcia tych operacji gospodarczych w księgach rachunkowych
Kredyty na działalność obrotową są przeznaczane na finansowanie bieżących potrzeb przedsiębiorstwa związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, np. na zakup materiałów do produkcji. Z kolei kredyty inwestycyjne zaciągane są w celu finansowania zakupu lub budowy środków trwałych, modernizacji już posiadanych środków lub odtworzenie zużytych.
Są dwa sposoby udzielania przez bank kredytu. Może on przelać całą kwotę kredytu na rachunek bieżący przedsiębiorstwa lub pokrywać sukcesywnie płatności aż do wyczerpania przyznanego limitu kredytu.
Sposób ewidencji
Zobowiązanie z tytułu zaciągniętego kredytu ujmuje się na koncie „kredyty bankowe” po stronie Ma, natomiast po stronie Winien tego konta ewidencjonuje się spłatę kredytu. Jeśli przedsiębiorstwo zaciągnęło więcej niż jeden kredyt, zaleca się prowadzić ewidencję analityczną, co umożliwia ustalenie stanu wykorzystania każdego kredytu.
Pomocne jest również wprowadzenie podziału na kredyty długo- i krótkoterminowe. Zgodnie z ustawą o rachunkowości zobowiązania z tytułu kredytu wykazujemy w księgach rachunkowych na dzień ich powstania według wartości nominalnej.
Z otrzymaniem kredytu wiążą się również dodatkowe koszty w postaci prowizji za jego udzielenie i naliczanych przez bank odsetek, które z reguły są płacone wraz z miesięczną ratą kredytu. Tego rodzaju dodatkowe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta