Tak dla badania dokumentów przez sąd rejestrowy
Wpis do rejestru przedsiębiorców, choć ma charakter deklaratywny, ma kluczowe znaczenie w praktyce, powinien więc zostać dokonany po wnikliwej analizie prawnej i faktycznej – uważa adwokat kierująca Zespołem Sporów Korporacyjnych w Kancelarii Salans
W artykule „Umowa sprzedaży udziałów w aktach KRS: niedobra praktyka” („Rz” z 17 września) Aninkayode Robert Philips i Paweł Chyb skrytykowali praktykę sądów rejestrowych polegającą na stawianiu w toku postępowania rejestrowego wymogu przedłożenia, obok listy wspólników podpisanej przez zarząd, także umowy sprzedaży udziałów jako dokumentu uzasadniającego wpis wspólnika spółki z o.o. do rejestru przedsiębiorców KRS. Autorzy wywodzą, że praktyka ta nie ma wyraźnej podstawy prawnej, a nadto może prowadzić do ujawnienia informacji poufnych, wynikających z transakcji sprzedaży udziałów.
Stanowisko to nie uwzględnia jednak dwóch istotnych kwestii: zakresu kognicji sądu rejestrowego na podstawie art. 23 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym (dalej: ustawa o KRS) oraz doniosłości wpisu do rejestru przedsiębiorców KRS, które przemawiają za szczególnie skrupulatnym badaniem podstaw prawnych i faktycznych rejestracji.
Dokonywanie wpisów do rejestru przedsiębiorców powierzono sądom właśnie po to, aby zapewnić wiarygodną procedurę weryfikacji wpisów, mających znaczenie w obrocie prawnym i gospodarczym. W efekcie rolą sądu rejestrowego nie jest proste wprowadzenie informacji przedstawionych przez spółkę do bazy danych, lecz zbadanie podstaw wpisu i orzeczenie, czy istnieją podstawy do jego dokonania. ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta