Wspólnicy odpowiadają za długi składkowe spółki jawnej bez ograniczeń
Odchodzący ze spółki jawnej nie może spać spokojnie. ZUS może zażądać od niego pokrycia zaległości składkowych za okres, kiedy był jeszcze wspólnikiem
Spółka jawna jest osobową spółką handlową, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą, a nie jest inną spółką handlową. Spółka ta ma zdolność prawną, do czynności prawnych (może nabywać prawa, zaciągać zobowiązania) i sądową (może pozywać i być pozywana), a także ma wyodrębnienie organizacyjne i majątkowe od wspólników.
Powstaje ona na podstawie umowy spółki, w której wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu (np. budowa fabryki) przez wniesienie wkładów oraz, jeżeli umowa spółki tak stanowi, przez współdziałanie w inny sposób (por. art. 1 i art. 3 kodeksu spółek handlowych).
Określenie wspólnego celu przez wnoszenie wkładów odbywa się w takiej formie, jaka jest w przepisach wymagana do zawarcia umowy, tj. w spółce jawnej w formie pisemnej. Spółka jawna powstaje dopiero z chwilą wpisania do rejestru przedsiębiorców KRS.
Zawsze solidarnie
Od chwili powstania spółki każdy wspólnik odpowiada za jej zobowiązania bez ograniczenia całym swoim majątkiem solidarnie z pozostałymi wspólnikami oraz ze spółką (art. 22 § 2 k.s.h.). Oznacza to, że jest to odpowiedzialność osobista i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta