Jak skorygować przychód firmy, gdy faktura została wystawiona w walucie
Ani ustawy podatkowe (o PIT, CIT, VAT), ani ustawa o rachunkowości nie regulują wprost zasad korygowania przychodu/obrotu z krajowej sprzedaży towarów, ale udokumentowanego fakturą opiewającą np. na kwoty w euro czy w dolarach. Jak zatem rozliczyć korektę takiej faktury?
Mimo braku przepisów organy podatkowe prezentują dość jednolite stanowisko w tej kwestii, co może być istotnym ułatwieniem dla firm.
Przyjęło się, że wyceniając fakturę korygującą zarówno dla celów podatku dochodowego, VAT, jak i prawa bilansowego, należy stosować kursy przyjęte uprzednio do wyceny faktury pierwotnej. I jest to dość wygodne, choć niestety nadal nie ma oparcia w brzmieniu ustaw.
Od tej reguły jest wyjątek. Znajdzie zastosowanie, gdy korekta zwiększająca cenę spowoduje powstanie nowego obowiązku podatkowego (patrz tekst na str. 5 „Podwyższenie ceny generuje nowy obrót”).
Co wynika z ustaw o PIT i o CIT...
Przypomnijmy, że należne przychody z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej wyrażone w walutach obcych co do zasady przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu (art. 12 ust. 2 ustawy o CIT i art. 14 ust. 1a ustawy o PIT).
Przychody te powstają w dniu wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego i wykonania usługi (albo jej częściowego wykonania), nie później jednak niż w dniu wystawienia faktury lub uregulowania należności. Jako że są to jedyne przepisy dotyczące wyceniania przychodów w walutach obcych, powinny być także stosowane do wyceny wszelkich dokumentów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta