Podwyższenie ceny generuje nowy obrót
Jak rozliczyć korektę ceny w walucie obcej, jeśli strony wynegocjują zwiększenie tej ceny już po wystawieniu pierwotnej faktury?
Czasami jest tak, że pierwotna faktura była wystawiona prawidłowo, a zwiększenie przychodu/obrotu z tytułu krajowej sprzedaży towaru następuje już po jej wystawieniu, na skutek zdarzeń, które zaistniały później i spowodowały konieczność „poprawienia” wskazanych na niej wartości przez wystawienie faktury korygującej (np. nabywca zobowiązał się zakupić określoną ilość towaru, lecz tego nie uczynił, w związku z czym, po negocjacjach, zwiększona została cena jednostkowa zakupionego przez niego towaru). Wtedy do jej wyceny będą miały zastosowanie inne zasady niż opisane w tekście obok.
Dla celów podatku dochodowego, prawa bilansowego oraz VAT do wyceny faktury korygującej zwiększającej wartość faktury pierwotnej podatnik powinien zastosować kurs średni NBP z dnia poprzedzającego dzień jej wystawienia (a nie ten przyjęty do wyceny faktury pierwotnej)....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta