Pierwszy w boju
W styczniu 1945 r. „Zapora” zorganizował liczącą początkowo dziesięciu żołnierzy grupę samoobrony i stanął na jej czele. W szybkim czasie, bo już w czerwcu 1945 r., miał pod swoją komendą ponad 200 dobrze uzbrojonych partyzantów
27 października 1955 r. na terenie więzienia w Chełmie Lubelskim, w komórce przeznaczonej na parowanie ziemniaków dla świń powieszony został Tadeusz Szych „Biały" – żołnierz Armii Krajowej, od wiosny 1945 r. partyzant oddziału por./kpt. Stanisława Łukasika „Rysia", wchodzącego w skład zgrupowania dowodzonego przez cichociemnego majora Hieronima Dekutowskiego „Zaporę".
21 października 1963 r. w Majdanie, pow. Lublin, poległ od kul obławy składającej się z funkcjonariuszy SB i ZOMO Józef Franczak „Lalek" – ostatni walczący z bronią w ręku partyzant z oddziału por./kpt. Zdzisława Brońskiego „Uskoka" podlegającego komendzie mjr. „Zapory".
Przywołane fakty stanowią ostatnie karty epopei partyzantki antykomunistycznej nurtu poakowskiego z terenu Lubelszczyzny, gdzie walka zbrojna z reżimem komunistycznym była prowadzona z dużym rozmachem i konsekwencją. Śmierć „Lalka" była jej smutnym epilogiem, a także symbolicznym końcem zbrojnego oporu stawianego komunistom po 1944 r. w skali ogólnopolskiej. Postacią pierwszoplanową zbrojnego podziemia antykomunistycznego na ziemi lubelskiej był bez wątpienia wspomniany już wyżej dowódca „Białego" i „Lalka", cichociemny major Hieronim Dekutowski „Zapora". Świetny organizator i doskonały partyzant, łączący lojalność wobec konspiracyjnych struktur dowódczych z troską o los podległych sobie żołnierzy....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta