Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy płacić składki i podatki od wielkanocnego zajączka

20 kwietnia 2011 | Prawo i praktyka | Marta Gadomska

Pieniądze z funduszu socjalnego, kosze z łakociami i bony do supermarketu są wolne od składek

Zleceniobiorcy też mogą korzystać z pomocy socjalnej. W tym zakresie wszystko zależy od dobrej woli pracodawcy, mówi Danuta Denkiewicz, doradca podatkowy

Wielkanoc za pasem a firmy przygotowują dla załogi świątecznego zajączka. Czy taki prezent jest przychodem pracownika, od którego trzeba odprowadzić składki i podatki?

Danuta Denkiewicz: To zależy, z jakiego źródła jest finansowany. Do wyboru mamy środki obrotowe firmy, zakładowy fundusz świadczeń socjalnych oraz fundusz socjalno-bytowy utworzony na mocy zbiorowego układu pracy, jeśli w firmie nie ma zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i dodatkowo funduszu związku zawodowego.

Najmniej korzystnym rozwiązaniem jest płacenie za prezenty załogi ze środków obrotowych firmy, bo wówczas taki przychód trzeba oskładkować i opodatkować. Najlepiej, gdy źródłem finansowania jest fundusz socjalny. Wtedy wszystkie formy świątecznego zajączka (pieniądze,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8908

Spis treści
Zamów abonament