Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Branża na plusie

20 kwietnia 2011 | Lista 500 | Bartłomiej Mayer
źródło: Rzeczpospolita
Firmy chemiczne o największej dynamice przychodów
źródło: Rzeczpospolita
Firmy chemiczne o największej dynamice przychodów

Polskie firmy chemiczne weszły w rok 2010 w głębokim kryzysie, ale wyszły z niego kompletnie odmienione

To był dla branży chemicznej bardzo dobry rok. Największe światowe koncerny radykalnie, bo o ponad 20 proc., zwiększyły swoją globalną sprzedaż i w jeszcze większym stopniu zarobki. W 2010 roku zysk amerykańskiego giganta DuPont wzrósł o ponad 80 proc., niemieckiego BASF – największej chemicznej firmy na globie – o przeszło 220 proc., grupy Dow Chemicals zaś o ponad 270 proc. Na koniunkturze skorzystały również w minionym roku polskie zakłady chemiczne. Jednak w ich przypadku chodziło najczęściej nie o zwiększenie zysków, ale o to, by straty z 2009 roku zastąpić dodatnim wynikiem. Udało się, a efekty były czasami bardzo zaskakujące.

Największe nasze firmy z tej branży są producentami nawozów – zarówno azotowych, jak i wieloskładnikowych. I to właśnie ten rodzaj produkcji stał się, począwszy od drugiej połowy zeszłego roku, bardzo intratny. Jak zauważają eksperci, stało się to głównie za sprawą zwyżki cen żywności oraz zbóż na globalnych rynkach. W ślad za tym wzrostem zwiększyła się siła nabywcza rolników, końcowych odbiorców nawozów, co istotnie poprawiło popyt na tego rodzaju produkty. Dzięki temu po bardzo trudnym dla sektora polskiej chemii, a dla niektórych firm, takich jak Zakłady Chemiczne Police czy ZAK (d. Zakłady Azotowe Kędzierzyn), wręcz krytycznym 2009 roku w zeszłym sytuacja radykalnie się poprawiła. Obie  firmy zamknęły ubiegły rok na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8908

Spis treści
Zamów abonament