Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kryzysowy czyściec wsparł liderów

20 kwietnia 2011 | Lista 500 | Bohdan Wyżnikiewicz
Bohdan Wyżnikiewicz
autor zdjęcia: Seweryn Sołtys
źródło: Fotorzepa
Bohdan Wyżnikiewicz

Okres spowolnienia gospodarczego w 2009 roku pozwolił wielu największym przedsiębiorstwom na przegrupowanie sił i środków, co umożliwiło im ekspansję w kolejnych latach. I to właśnie widać na aktualnej Liście 500

Bohdan Wyżnikiewicz

Rok 2010 był udany dla największych polskich przedsiębiorstw. Wzrost gospodarczy w Polsce był przyzwoity – 3,8 proc. to dobry wynik w skali wychodzącej z recesji Europy. W tych warunkach nie dziwią wysokie i rosnące rentowności oraz płynności finansowe największych przedsiębiorstw krajowych. Lista 500 może być ilustracją tezy, że okres spowolnienia gospodarczego w 2009 roku pomógł wielu największym przedsiębiorstwom na przegrupowanie sił i środków umożliwiające ekspansję w kolejnych latach.

Można przypuszczać, że panujące od jesieni 2008 roku przekonanie o nieuchronności kryzysu gospodarczego zmobilizowało firmy do działań obronnych i restrukturyzacyjnych zakończonych sukcesem zarówno na poziomie mikroekonomicznym, jak i makroekonomicznym. Taka sytuacja powoduje, że większość przedsiębiorstw staje się zwycięzcami, a pozostałe – przegranymi. Przejawy takich przegrupowań są widoczne na Liście 500, przede wszystkim z perspektywy wyraźnie zmieniających się pozycji w rankingu w stosunku do 2009 r.

Ciągłe zmiany...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8908

Spis treści
Zamów abonament