Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rynek mieszkaniowy nadal odczuwa skutki kryzysu

20 kwietnia 2011 | Ekonomia | Beata Drewnowska
Rynek po kryzysie
źródło: Rzeczpospolita
Rynek po kryzysie

W pierwszym kwartale bieżącego roku deweloperzy oddali do użytku 8,4 tys. mieszkań. To o 18,4 proc. mniej rok temu i o 33,1 proc. mniej niż w 2009 r.

 

To skutki zastoju na rynku z 2009 roku związanego z załamaniem sprzedaży mieszkań, do jakiego doszło po upadku amerykańskiego banku Lehman Brothers.

Spadek popytu w połączeniu z rozbudowaną w czasach prosperity ofertą mieszkań sprawił, że większość firm wstrzymała się wówczas nawet na rok z uruchamianiem inwestycji. Dziś w ręce klientów trafiają nieliczne mieszkania, których budowy nie wstrzymano.

O tym, że kryzys na rynku nieruchomości odchodzi w zapomnienie, świadczy wzrost liczby nowych inwestycji mieszkaniowych i pozwoleń na ich budowę.

W marcu deweloperzy rozpoczęli budowę 6,77 tys. mieszkań, a w całym I kwartale wystartowała budowa 13,2 tys. lokali. To wynik wyższy o odpowiednio 8 i 14 proc. od ubiegłorocznego.

Deweloperzy nie tylko więcej budują, ale również aktywniej zabiegają o zgody na nowe inwestycje. W pierwszym kwartale 2011 roku deweloperom wydano pozwolenia na budowę 15,3 tys. mieszkań, o 15 proc. więcej niż rok wcześniej.

 

Brak okładki

Wydanie: 8908

Spis treści
Zamów abonament