Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Od niektórych gruntów można zapłacić mniejszą daninę

20 kwietnia 2011 | Prawo i praktyka | Marcin Parulski

Czy firma może oszczędzić na podatku od nieruchomości? Okazuje się, że często wystarczy w tym celu prosty zabieg polegający na przejrzeniu zapisów ewidencji gruntów

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (upol) podatkowi od nieruchomości podlegają grunty. Z kolei art. 2 ust. 2 tej ustawy mówi, że podatkowi temu nie podlegają użytki rolne, grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych lub lasy, z wyjątkiem zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej.

Ważne co w ewidencji

Wskazane wyżej rodzaje gruntów, w świetle art. 1a ust. 3 upol, powinny być kwalifikowane na podstawie danych zawartych w ewidencji gruntów i budynków.

Czy organ podatkowy (tj. wójt, burmistrz lub prezydenta miasta) może zakwestionować określony na podstawie zapisów ewidencji gruntów i budynków rodzaj posiadanych gruntów? Odpowiedź brzmi nie.

Dane wynikające z tej ewidencji są bowiem wiążące nie tylko dla podatnika, ale również dla organów podatkowych. Potwierdził to m.in. WSA w Krakowie w wyroku z 4...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8908

Spis treści
Zamów abonament