Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Giełdowe na czele

20 kwietnia 2011 | Lista 500 | C. Adamczyk
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

„Rzeczpospolita” już po raz ósmy oszacowała wartość największych polskich przedsiębiorstw. Z naszych szacunków wynika, że trzeci raz w historii wartość 500 największych firm przekroczyła 1 bln zł

Kolejny dobry rok na giełdzie oraz poprawa dokonań finansowych polskich przedsiębiorstw sprawiły, że po raz trzeci w historii wartość firm z Listy 500 przekroczyła 1 bln zł. Ożywienie w gospodarce podniosło wartość firm, choć jak sygnalizowaliśmy przed rokiem, tak dużego skoku jak w roku 2009 nie było. Wynika to z faktu, że giełda jak zwykle z wyprzedzeniem zdyskontowała poprawę dokonań finansowych przedsiębiorstw. Stąd w tym roku (licząc od marca do marca ) akcje podrożały „tylko" o 15 proc. Zachowanie giełdy jest w naszym przypadku szczególnie istotne, ponieważ nasze szacunki opierają się na wycenie porównawczej.

Analitycy oczekują dalszego ożywienia, choć część ekonomistów zwraca uwagę, że globalny kryzys finansowy, choć obecnie uśpiony, może jeszcze dać o sobie znać. Może to spowodować zawirowania na giełdach, niemniej można oczekiwać, że w przyszłym roku firmy z Listy 500 przynajmniej utrzymają wycenę z tego roku.

Najcenniejsze państwowe

Z zebranych przez nas danych wynika, że łączna wartość tuzów polskiej gospodarki wzrosła w porównaniu z poprzednią edycją Listy o około 10 proc., do 1,07 bln zł. Zdecydowana większość firm (228) poprawiła swoją wycenę. Najbardziej wyróżnił się giełdowy Boryszew. W tym przypadku wzrost wartości firmy aż o 1600 proc. wynikał głównie z tego, że spółka kilkakrotnie na przestrzeni ostatnich miesięcy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8908

Spis treści
Zamów abonament