Twórca Konspiracyjnego Wojska Polskiego
„Warszyc” wykazywał dużą znajomość realiów – daleką od ich idealizowania, trzeźwość myślenia, a przede wszystkim dbałość o swoich podkomendnych. Był typem nauczyciela – wychowawcy, a zarazem urzędnika na służbie
Tomasz Toborek - dr, historyk, pracownik OBEP w Łodzi
Stanisław Sojczyński był jednym z wielu żołnierzy Armii Krajowej, którzy po zakończeniu wojny nie pogodzili się z nową komunistyczną rzeczywistością. Wcześniej przeszedł podobną drogę jak wielu innych późniejszych dowódców II konspiracji: od kampanii polskiej 1939 r. przez działalność w Związku Walki Zbrojnej/Armii Krajowej aż po udział w akcji „Burza". Odwaga i konspiracyjne talenty przyniosły mu w okolicach Radomska status lokalnego ludowego bohatera. Dzięki niemu mógł po wojnie skupić wokół siebie setki „chłopców z lasu" decydujących się na dalszą walkę w szeregach Konspiracyjnego Wojska Polskiego.
Wojenny bohater
Sojczyński pochodził z małej wsi Rzejowice koło Radomska. Urodził się 10 marca 1910 r. w ubogiej chłopskiej rodzinie. Jako najmłodszego, a zarazem najzdolniejszego z sześciorga rodzeństwa rodzice wysłali go po nauki do Państwowego Seminarium Nauczycielskiego w Częstochowie. Dzięki temu mógł jeszcze przed wybuchem wojny zostać nauczycielem języka polskiego w szkole powszechnej w Borze Zajacińskim.
Od 1936 r. był podporucznikiem rezerwy. Po wybuchu wojny walczył w ramach tzw. ośrodka zapasowego w Kowlu w okolicach Hrubieszowa i Janowa Lubelskiego. Rozbrojony przez Sowietów próbował jeszcze bezskutecznie przedrzeć się do walczącej Warszawy....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta