Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wydatki na modernizację biura trzeba amortyzować

20 kwietnia 2011 | Prawo i praktyka

Gdy w budynku będącym własnością przedsiębiorcy i przez niego użytkowanym prowadzone są prace budowlane, trzeba określić, które z nich mają charakter remontowy, a które ulepszający

Nie zawsze jest to łatwe, tymczasem właściwa klasyfikacja jest bardzo istotna, bo nakłady na remont mogą być zaliczone od razu do kosztów podatkowych. Ulepszenia natomiast zwiększają wartość początkową obiektu i stają się takimi kosztami tylko poprzez odpisy amortyzacyjne.

Obowiązek podatnika

Obowiązek prawidłowego rozdziału robót na ulepszeniowe bądź remontowe spoczywa na podatniku.

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 3 grudnia 1999 (I SA/Wr 477/98) sugeruje, że to służby techniczne, bazując na dokumentach źródłowych, powinny podejmować decyzję, czy prace wchodzą w zakres remontu, czy też są ulepszeniem: „Faktycznego (…) rozróżnienia charakteru poszczególnych robót budowlanych, z uwzględnieniem konieczności ewentualnego odróżnienia na podstawie kryteriów rzeczowych rekonstrukcji od remontu, może dokonywać jedynie biegły z zakresu budownictwa”.

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8908

Spis treści
Zamów abonament