Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Góral znaczy Polak

20 kwietnia 2011 | Pamięć Żołnierzy Wyklętych | Maciej Korkuć
Józef Kuraś – fotografia z okresu służby  w wojsku przed wojną
źródło: IPN
Józef Kuraś – fotografia z okresu służby w wojsku przed wojną
Józef Kuraś „Ogień”,  fotografia z okresu  partyzantki
źródło: IPN
Józef Kuraś „Ogień”, fotografia z okresu partyzantki
Pieczęć Oddziału  Partyzanckiego  „Błyskawica”, 1946 r.
źródło: IPN
Pieczęć Oddziału Partyzanckiego „Błyskawica”, 1946 r.
Pieczęć używana  w zgrupowaniu „Ognia”
źródło: IPN
Pieczęć używana w zgrupowaniu „Ognia”
Żołnierze „Ognia” w obozowisku  na Kiczorze w Gorcach,  z lewej leży zona  „Ognia”, Czesława  Kuraś z d. Polaczyk,  lato 1946 r.
źródło: IPN
Żołnierze „Ognia” w obozowisku na Kiczorze w Gorcach, z lewej leży zona „Ognia”, Czesława Kuraś z d. Polaczyk, lato 1946 r.

„Walczyliśmy o Orła, teraz – o Koronę dla Niego, hasłem naszym Bóg, Ojczyzna, Honor” – pisał Kuraś na ulotkach rozwieszanych w różnych miejscowościach Podhala

„Będę wiernie służył Ojczyźnie swojej. Dla Polski Ludowej poświęcę swe życie" – przysięgał każdy żołnierz zgrupowania partyzanckiego „Błyskawica". „O prawa należne chłopu i wsi polskiej będę walczył. Tajemnicy dochowam, choćby padło przypłacić własną krwią. Tak mi dopomóż Bóg" – dodawał zaraz potem. Rota przysięgi, własnoręcznie napisana przez Józefa Kurasia „Ognia", dobrze charakteryzuje tego najbardziej znanego powojennego dowódcę partyzantów w Małopolsce. Hasła walki o Niepodległą Polskę i podkreślanie wierności politycznej ruchowi ludowemu były stałymi wyznacznikami jego poglądów.

„Orzeł"

Przywiązanie do patriotyzmu wyniósł z rodzinnego domu. Józef Kuraś-ojciec był góralem „od zawsze" zaangażowanym w działalność na rzecz niepodległości. Jeszcze w austriackiej Galicji organizował wyjazdy góralskich delegacji na wielkie patriotyczne uroczystości w rocznicę wybuchu powstania chochołowskiego czy 500-lecia bitwy pod Grunwaldem. Przed pierwszą wojną organizował we wsi paramilitarne Drużyny Bartoszowe; potem – zaciąg młodzieży do Legionów Polskich.

„Sam Ogień ma ukończonych kilka klas gimnazjalnych, pisze bez błędów, jest inteligentny, bardzo dobry organizator" – charakteryzowali go potem konspiracyjni zwierzchnicy. W 1936 roku został wzięty do wojska; ochotniczo zgłosił się do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8908

Spis treści
Zamów abonament