Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakie obowiązki związane z rachunkowością ciążą na zarządzie spółki kapitałowej

20 kwietnia 2011 | Prawo i praktyka | Marcin Schulz

Spółki z o.o. i akcyjne, których rok obrotowy pokrywa się z kalendarzowym, powinny mieć już sporządzone sprawozdanie finansowe. To jednak nie koniec powinności z nim związanych

Rok obrotowy większości polskich spółek pokrywa się z kalendarzowym. Oznacza to, że sporządzają one roczne sprawozdanie finansowe na 31 grudnia. Art. 52 ust. 1 ustawy o rachunkowości nakazuje zakończyć prace z tym związane w ciągu trzech miesięcy od dnia bilansowego, czyli do 31 marca kolejnego roku.

Za wykonanie tego obowiązku odpowiada kierownik jednostki. W przypadku spółki kapitałowej są to członkowie zarządu.

Oczywiście w praktyce sprawozdanie finansowe zwykle sporządza główny księgowy, a członkowie zarządu jedynie je podpisują.

Należy jednak pamiętać, że odpowiedzialność za rzetelność i prawdziwość danych w nim zawartych ponoszą wszystkie podpisane na nim osoby, a więc nie tylko główny księgowy, ale również wszyscy członkowie zarządu. Ponadto za zgodność sprawozdania finansowego z wymaganiami ustawowymi odpowiadają także osoby zasiadające w radzie nadzorczej.

Naruszenie obowiązku sporządzenia sprawozdania w sposób rzetelny i prawdziwy może rodzić odpowiedzialność odszkodowawczą wobec spółki.

Sprawozdanie z działalności

Zapewnienie sporządzenia rocznego sprawozdania finansowego to niejedyny obowiązek zarządu. W tym samym terminie, a więc do 31 marca, zarząd powinien sporządzić także sprawozdanie z działalności. Jest to raport o stanie majątkowym i sytuacji finansowej spółki....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8908

Spis treści
Zamów abonament