W jaki sposób można przekształcić spółkę cywilną w jawną
Aby zmienić formę prawną, wspólnicy muszą najpierw podjąć jednogłośnie odpowiednią uchwałę
W świetle art. 860 kodeksu cywilnego istotą spółki cywilnej jest zobowiązanie się przez jej wspólników do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, a w szczególności przez wniesienie wkładów.
Umowa owego podmiotu wymaga formy pisemnej. Jest zastrzeżona wyłącznie dla celów dowodowych. Jej niezachowanie nie wywołuje zatem skutku w postaci nieważności.
Potrzebna uchwała
Spółka cywilna może ulec przekształceniu w jawną. W tym celu wspólnicy spółki cywilnej podejmują jednogłośnie stosowną uchwałę >patrz wzór uchwały.
Zgłoszenie przekształcenia do sądu rejestrowego właściwego dla siedziby podmiotu (wskazanego już w umowie spółki jawnej) wymaga podpisu wszystkich jego uczestników, a nadto powinno zawierać następujące elementy:
- firmę, siedzibę i adres,
- przedmiot działalności,
- nazwiska i imiona wspólników oraz ich adresy albo adresy do doręczeń,
- nazwiska i imiona osób uprawnionych do reprezentacji podmiotu oraz sposób reprezentacji.
Przykład 1
Panowie Antoni i Grzegorz, wspólnicy X s.c., podjęli decyzję o przekształceniu jej w spółkę jawną. Wniosek o rejestrację X sp.j. podpisał tylko pan Antoni.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta