Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ma pomnik Kennedy, może mieć i Kaczyński

20 kwietnia 2011 | Kraj | Piotr Gursztyn
Pomnik J.F. Kennedy’ego w Dallas
źródło: Corbis
Pomnik J.F. Kennedy’ego w Dallas
Francuzi wznieśli Georges’owi Pompidou centrum sztuki jego imienia
źródło: AFP
Francuzi wznieśli Georges’owi Pompidou centrum sztuki jego imienia
Jeden z amerykańskich lotniskowców nosi imię Ronalda Reagana.  Inny – Geralda Forda, który nigdy nawet nie został wybrany na prezydenta, a jedynie dokończył kadencję Richarda Nixona zmuszonego  do ustąpienia ze stanowiska
źródło: AP
Jeden z amerykańskich lotniskowców nosi imię Ronalda Reagana. Inny – Geralda Forda, który nigdy nawet nie został wybrany na prezydenta, a jedynie dokończył kadencję Richarda Nixona zmuszonego do ustąpienia ze stanowiska

Monumenty ku czci kontrowersyjnych polityków to światowa norma

Przynajmniej jeden pomnik Lecha Kaczyńskiego już stanął. W Skórczu na Pomorzu, gdzie niecały rok przed śmiercią uczestniczył w obchodach 75. rocznicy nadania miasteczku praw miejskich. I wiele wskazuje na to, że będą kolejne. Choć przeciwnicy uczczenia zmarłego w katastrofie smoleńskiej prezydenta argumentują, że był zbyt kontrowersyjną postacią, by stawiać mu monumenty.

– Lech Kaczyński nie zasługuje na pomnik. To była zła prezydentura, tak też oceniali ją w większości Polacy przed 10 kwietnia. Prezydent Kaczyński nie był skłonny do współpracy z rządem – stwierdził w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej" marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna.

O tym, że Kaczyński „nie zasługuje" na pomnik, mówił też Lech Wałęsa.

– Było takie tragiczne wydarzenie jak zamach na prezydenta Kennedy'ego. Nie ma pomnika J.F. Kennedy'ego w Waszyngtonie, a jest to jednocześnie prezydent, który był uznawany za wielkiego polityka za życia – podkreślał w TVN 24 politolog Aleksander Smolar. Dodał, że w przypadku Kaczyńskiego byłby to pomnik podziału, a nie integracji.

Ten prezydent zasłużył na więcej

Wbrew temu, co mówi Smolar, w wielu krajach...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8908

Spis treści
Zamów abonament