Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dodatki socjalne dla nauczyciela zawsze oskładkowane

20 kwietnia 2011 | Prawo i praktyka | Mirosław Łabanowski

ZUS musi pobrać należności od dodatku mieszkaniowego i wiejskiego. Należą mu się one, nawet jeśli osoba ucząca w szkole otrzymuje te pieniądze podczas choroby

Zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm., dalej ustawa systemowa) podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe pracowników stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy.

Taki przychód stanowią dodatki: mieszkaniowy i wiejski, które są wypłacane nauczycielom w czasie świadczenia pracy i pobierania zasiłku chorobowego. Jednak czy są oskładkowane w tym drugim wypadku? Przecież w podstawie wymiaru składek – zgodnie z art. 18 ust. 2 ustawy systemowej – nie uwzględnia się wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną oraz zasiłków.

Pytanie jest zasadne również w kontekście listy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8908

Spis treści
Zamów abonament