Zaawansowani z większą szansą na pracę
Chcesz studiować za granicą? Może być to łatwiejsze, jeśli dowiedziesz znajomości języka obcego. Certyfikat może pomóc w znalezieniu lepszej pracy
W 1991 roku eksperci Wydziału Polityki Językowej Rady Europy podjęli prace nad ujednoliceniem oceny w nauczaniu języków obcych. Europejski System Opisu Kształcenia Językowego ogłoszono dziesięć lat później. Ujednolicenie miało ułatwić przemieszczanie się studentów pomiędzy uczelniami w Europie bez konieczności potwierdzania kompetencji językowych przy każdej zmianie. Dziś ułatwia także znalezienie pracy za granicą lub w zagranicznej firmie.
W oparciu o Europejski System Opisu Kształcenia Językowego – CEF (Common European Framework of Reference for Languages), powstały zbliżone do siebie formalnie egzaminy. Sprawdzają kompetencje językowe kandydatów niezbędne do posługiwania się językiem obcym: rozumienie ze słuchu, czytanie ze zrozumieniem, pisanie i mówienie, stosowanie gramatyki w konkretnych sytuacjach. Znajomość języka obcego oceniana jest na sześciu poziomach: A1 (najniższy), A2, B1, B2, C1, C2 (poziom biegłości językowej). Tabele ze szczegółowym opisem kompetencji na poszczególnych poziomach znaleźć można w Internecie na stronach Rady Europy bądź szkół językowych.
Po zdanym egzaminie otrzymamy od instytucji organizującej egzaminy w danym języku – np. dla angielskiego jest to Uniwersytet Cambridge, dla niemieckiego Goethe-Institut i Instytut Austriacki, dla francuskiego Instytut Francuski. W Polsce egzaminy przeprowadzane...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta