Fundamenty orlego gniazda
Środki unijne pozwalają zarybiać jeziora Pojezierza Suwalskiego. Dzięki funduszom UE nad Biebrzą zostały wybudowane platformy pod gniazda orlików grubodziobych
Marek Kozubal
Nad Biebrzą zamontowano 30 platform pod gniazda rzadkich ptaków – orlików grubodziobych. Akcja odbywa się w ramach projektu ochrony tych ptaków dofinansowanego z UE.
Kotlina Biebrzańska to polska ostoja zagrożonych wyginięciem orlików grubodziobych. Orliki budują gniazda na dużych, starych drzewach. – Sztuczne platformy są sprawdzonym sposobem na zwiększenie liczby zakładanych gniazd. Obserwacje potwierdzają, że ptaki korzystają z takich fundamentów – uważa Anna Pilarska, która realizuje projekt „Orlik, ptak, jakich mało".
Platformy zamontowano np. w miejscach, gdzie gniazda już kiedyś były, ale spadły lub wymagały naprawy. Ustawiano je na starych drzewostanach bagiennych blisko rzek i jezior, z dala od miejsc zamieszkanych przez ludzi. Montażem platform zajmowali się członkowie Komitetu Ochrony Orłów.
Platformy posmarowano terpentyną, która ostrym zapachem ma odstraszać kuny leśne – głównych wrogów orlików w naturze. Drapieżniki zagrażają orlętom. Przy gniazdach ptaków zamontowano też kamery, za których pośrednictwem można podglądać te tajemnicze ptaki bez ingerowania w ich codzienne życie. Wokół gniazd wyznaczono specjalne strefy ochronne, które mają ochronić orliki przed wzmożonym ruchem turystycznym oraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta