Wielka konsolidacja finansów
∑ Deficyt sektora finansów publicznych ma się zmniejszyć w ciągu dwóch lat o 5 pkt proc. PKB, czyli 85 mld złotych ∑ Dług publiczny ma się obniżyć w 2018 roku do 40 proc. PKB
– Po trzech latach wzrostu deficytu i długu publicznego Polska dokona wielkiej konsolidacji finansów publicznych, o 85 mld zł – tak zaczął sejmową informację o zagrożeniach finansów publicznych Jacek Rostowski, minister finansów.
Powtórzył, że rząd zredukuje deficyt do mniej niż 3 proc. PKB w przyszłym roku. – Skala proponowanej konsolidacji finansowej wydaje się niezagrożona – mówił minister – szczególnie po tym, jak wstępnie rząd porozumiał się z samorządami w sprawie sposobu zmniejszenia poziomu ich zadłużenia. Deficyt sektora samorządowego w 2012 r. ma być o 6 mld zł niższy niż w 2010 r.
Ugruntowany wzrost
Jego zdaniem finanse publiczne "są zdrowe". – Słuszne było zezwolenie na wzrost deficytu i relacji długu publicznego do PKB podczas kryzysu, tak jak słuszne i konieczne jest ich obniżenie teraz, po pokonaniu kryzysu – podkreślił.
I...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta