Jak rozliczyć VAT od usług związanych z leasingiem auta
Ograniczenie odliczenia podatku naliczonego do limitu 6 tys. zł dotyczy nie tylko rat leasingowych, lecz także „innych płatności wynikających z umowy". W praktyce są wątpliwości, co się pod tym kryje
- Zawarliśmy umowę leasingu samochodu osobowego.Jesteśmy zobowiązani do zapłacenia wynagrodzenia leasingowego, na które składają się: miesięczne raty leasingowe, opłata pierwsza, opłata manipulacyjna oraz inne opłaty i należności wynikające z umowy i warunków ogólnych.
Oprócz faktury obejmującej opłatę wstępną i pierwszą opłatę miesięczną leasingodawca wystawił nam jeszcze dwie. Jedna dotyczy prowizji tytułem wydania pozwolenia na ubezpieczenie przedmiotu leasingu poza pakietem leasingodawcy (zgodnie z ogólnymi warunkami umowy leasingu umowę ubezpieczenia zawiera korzystający, ale na rzecz leasingodawcy, chyba że strony postanowią inaczej; my ubezpieczyliśmy na swoją rzecz i na swój koszt).
Druga dotyczy prowizji tytułem rejestracji przedmiotu leasingu i kosztów rzeczywistych tej rejestracji. Opłaty te wynikają z oficjalnej tabeli opłat i prowizji leasingodawcy. Czy możemy odliczyć 100 proc. VAT wynikającego z otrzymanych faktur, czy tylko 60 proc. (do limitu 6000 zł), tak jak od rat leasingowych? – pyta czytelnik....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta