Nie rozwiązuj umowy zaraz po okresie zasiłkowym
Długa choroba zatrudnionego daje szefowi prawo do rozstania się z nim. I to w trybie natychmiastowym. Ale nie wtedy, gdy czeka on na decyzję ZUS o przyznaniu świadczenia rehabilitacyjnego
Pracownik, zatrudniony u nas od kilku lat, od kilku miesięcy jest niezdolny do pracy. Czy możemy rozwiązać jego umowę o pracę bezpośrednio po zakończeniu okresu zasiłkowego, jeśli nie przedstawi nam od razu potwierdzenia otrzymania świadczenia rehabilitacyjnego? – pyta czytelnik.
Ochrona pracownika przed zwolnieniem kończy się w razie nieotrzymania po okresie zasiłkowym świadczenia rehabilitacyjnego. Jednak rozwiązanie umowy z tą osobą przed rozpatrzeniem wniosku o świadczenie rehabilitacyjne przez ZUS może zostać skutecznie przez nią podważone.
Liczy się staż
W trakcie niezdolności do pracy pracownik jest chroniony przed wypowiedzeniem (art. 41 k.p.). Pracodawca ma jednak możliwość jego zwolnienia bez wypowiedzenia (art. 53 k.p.). Wolno mu to zrobić, jeżeli absencja wskutek choroby trwa:
- dłużej niż 3 miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,
- dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta