Czym know-how różni się od świadczenia usług doradczych
W niektórych sytuacjach stwierdzenie, czy umowa z zagranicznym kontrahentem dotyczy wykonywania usług czy udostępnienia wiedzy, jest trudne. Tymczasem od tego zależą zasady opodatkowania
Problem z rozliczeniami podatkowymi pojawia się przede wszystkim, gdy współpracują ze sobą firmy powiązane pochodzące z różnych jurysdykcji podatkowych. Wtedy najistotniejsze są postanowienia modelowej konwencji OECD w sprawie dochodu i majątku, na bazie których zawierane są umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania pomiędzy poszczególnymi krajami.
Co wynika z konwencji
Świadczenie typowych usług reguluje art. 7 dotyczący opodatkowania zysków przedsiębiorstw. Wynika z niego, że są one opodatkowane w państwie siedziby usługodawcy, chyba że usługi świadczone są przez zakład usługodawcy położony w państwie usługobiorcy.
W ten sposób rozlicza się m.in. usługi wsparcia, konsultingowe czy doradztwa, np. z zakresu marketingu, public relations, human resources, finansów i kwestii prawnych, planowania biznesowego, informatyczne.
Należności licencyjne uregulowane są natomiast w art. 12 modelowej konwencji OECD (Model Tax Convention on Income and on Capital) oraz w poszczególnych umowach o unikaniu podwójnego opodatkowaniu.
W modelowej konwencji OECD należności licencyjne definiowane są jako „wszelkiego rodzaju należności uzyskiwane za użytkowanie lub prawo do użytkowania każdego prawa autorskiego do dzieła literackiego, artystycznego lub naukowego, włącznie z filmami do kin, każdego patentu, znaku towarowego, wzoru...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta