Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Twórca musi wiedzieć o druku jego dzieła

27 maja 2011 | Prawo i praktyka | Marta Gadomska

Decydując się na ponowne wydanie książki, pracodawca powinien umożliwić pracownikowi naniesienie niezbędnych poprawek

Zastanawiam się nad kwestią powielania utworów, szczególnie takich o wartości merytorycznej, których treść trzeba aktualizować. Wyobraźmy sobie prawnika, który napisał komentarz do kodeksu pracy. W wydawnictwie, które wydaje tę książkę, jest etatowym pracownikiem, w związku z czym prawa majątkowe do niej przechodzą na pracodawcę. Firma rok po publikacji komentarza wydała go ponownie, nie pytając o zgodę autora. Uznała, że prawa majątkowe dają jej prawo do rozporządzania tym utworem bez ograniczeń i konsultacji z właścicielem praw osobistych do niego. Problem powstał, gdy książka trafiła w ręce czytelników. Okazało się bowiem, że w dużej mierze jest nieaktualna, bo kodeks pracy został znowelizowany. Co w takiej sytuacji może zrobić właściciel praw osobistych? I czy posiadanie praw majątkowych do dzieła uprawnia do jego rozpowszechniania bez zgody autora?

Odpowiada Patrycja Zawirska prawnik w kancelarii Raczkowski i Wspólnicy :

Art. 12 prawa autorskiego w sposób szczególny reguluje kwestię praw autorskich do utworów stworzonych przez pracowników. Jeżeli w umowie nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8938

Spis treści

Nieruchomości komercyjne

Zamów abonament