Czy skierowanie na zabiegi decyduje o stawce
Osoba, która bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem skorzysta z masażu leczniczego lub zapisze się na hydroterapię, także zapłaci za nie cenę bez podatku
Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Poznaniu z 29 kwietnia 2011 (ILPP2/443-274/11-4/AK).
Z pytaniem zwróciła się spółka, która posiada w swoich strukturach niepubliczny zakład opieki zdrowotnej. Zgodnie ze statutem zajmuje się on m.in. poradnictwem w zakresie rehabilitacji leczniczej, fizykoterapią, hydroterapią, kinezyterapią, masażem i gimnastyką korekcyjną.
Zabiegi (np. bicze wodne, kriokomora) dostępne są zarówno dla osób mających skierowanie lekarskie, jak i bez niego, wtedy dobierane są na podstawie wywiadu z zainteresowanym.
Wnioskodawca chciał wiedzieć, czy jego usługi są obciążone VAT. Jego zdaniem usługi wykonywane na podstawie skierowania lekarskiego są zwolnione z VAT.
Nie ma bowiem wątpliwości, że są one wtedy częścią procesu leczenia, służą więc zachowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. Natomiast sprzedaż usług rehabilitacyjnych bez skierowania lekarskiego, zdaniem wnioskodawcy, powinna być obciążona 23-proc. stawką.
Izba skarbowa była jednak innego zdania. Uznała, że w opisanej sytuacji, co do zasady, można stosować zwolnienie do wszystkich usług, nawet świadczonych za odpłatnością bez skierowania. One również służą profilaktyce zdrowotnej.
Istotny jest cel
Izba skarbowa podkreśliła, że polskie przepisy regulujące zakres zwolnienia usług medycznych są...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta