Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Diagnoza na odległość

27 maja 2011 | Społeczeństwo informacyjne | Agnieszka Usiarczyk
źródło: Archiwum

Debatę „Telemedycyna – nowa jakość systemu opieki zdrowotnej społeczeństwa informacyjnego” zorganizowało Polskie Towarzystwo Informatyczne we współpracy z Centrum Komunikacji Medialnej MEDIA TREND. Spotkanie odbyło się w ramach obchodów Światowego Dnia Społeczeństwa Informacyjnego 2011 pod honorowym patronatem minister zdrowia Ewy Kopacz

Zamiast wizyty w Kajetanach, wystarczy usiąść przed komputerem i lekarz za pomocą kamery zbada ucho czy nos oraz postawi diagnozę – specjaliści z Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu za pośrednictwem zdalnych środków audiowizualnych prowadzą konsultacje, diagnozują i udzielają porad pacjentom w całej Polsce. To rewolucja, bez której w przyszłości rozwój opieki medycznej nie będzie możliwy.

Telemedycyna jest najnowszą, prężnie rozwijającą się formą świadczenia usług medycznych i opieki zdrowotnej. Dzięki wykorzystaniu nowych technologii teleinformatycznych możliwa jest m.in. diagnoza na odległość, monitorowanie stanu zdrowia pacjentów, wykonywanie badań przez Internet, długotrwałe leczenie czy konsultacje specjalistyczne. Za pośrednictwem zdalnych środków audiowizualnych przeprowadzane są np. operacje chirurgiczne na odległość. Głównymi zaletami tego typu rozwiązania są m.in. ułatwienie dostępu do specjalistycznej opieki medycznej na terenach słabo zurbanizowanych, polepszenie opieki, rzadsze wizyty w szpitalu, szybka diagnoza i pomoc medyczna.

Podczas majowej debaty „Telemedycyna – nowa jakość systemu opieki zdrowotnej społeczeństwa informacyjnego" specjaliści dyskutowali o tym, jak przełamać bariery uniemożliwiające rozwój telemedycyny i dlaczego wdrożenie tego typu rozwiązania jest dziś koniecznością.

Według posła Marka Balickiego, członka Sejmowej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8938

Spis treści

Nieruchomości komercyjne

Zamów abonament